RENTY STRUKTURALNE DLA ROLNIKÓW REALIZOWANE PRZEZ ARiMR
RENTY STRUKTURALNE DLA ROLNIKÓW REALIZOWANE PRZEZ ARiMR
Celem ich jest zapewnienie dochodu rolnikom, którzy zdecydują się zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym.
Wielkość renty strukturalnej wynosi od 210% do 440% najniższej emerytury. Podstawowa wielkość renty (210%) może zostać zwiększona o następujące elementy:
Wysokość renty strukturalnej ustala się jako odpowiedni procent kwoty najniższej emerytury określonej w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (obecnie wysokość najniższej emerytury wynosi 552,63 zł - 126,74 EUR). Roczna wysokość pomocy będzie uwzględniać limity zawarte w Rozporządzeniu Rady (WE) 1257/99. Podstawowa wysokość renty strukturalnej wynosi 210 % najniższej emerytury. Podstawową wysokość renty strukturalnej zwiększa się o dodatek na małżonka w wysokości równej 60 % kwoty najniższej emerytury, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: · gospodarstwo rolne przekazane w ramach programu rent strukturalnych stanowiło źródło utrzymania dla obojga małżonków, · oboje małżonkowie w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną spełniają jednocześnie warunki określone dla beneficjenta. Podstawową wysokość renty zwiększa się również: · o 50% kwoty najniższej emerytury w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego w sposób trwały o powierzchni co najmniej 3 ha, · po 3 % kwoty najniższej emerytury za każdy pełny ha UR powyżej 3 ha UR, przekazany w sposób trwały na powiększenie innego gospodarstwa rolnego, ale nie więcej niż za 20 ha UR powyżej 3 ha UR · po 3 % kwoty najniższej emerytury za każdy pełny ha UR powyżej 3 ha UR, przekazany w sposób trwały na powiększenie innego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika będącego w wieku poniżej 40 lat, ale nie więcej niż za 20 ha UR powyżej 3 ha UR. Osoba pobierająca rentę strukturalną zobowiązana jest do opłacania składki na fundusz emerytalno-rentowy rolników. Jeżeli renta strukturalna zawiera dodatek na małżonka, osoba pobierająca rentę strukturalną zobowiązana jest także do opłacania składki na fundusz emerytalno-rentowy za małżonka. Rentę strukturalną wypłaca się co miesiąc w terminie określonym w decyzji, ale nie dłużej niż przez okres 10 lat.
Działanie skierowane jest do osób w wieku przedemerytalnym, które ukończyły 55 lat, podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników, prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwie o wielkości co najmniej 1 ha przez co najmniej 10 lat (w tym co najmniej przez 5 lat byli ubezpieczeni w KRUS) i zdecydują się je przekazać w celu poprawy żywotności ekonomicznej gospodarstwa innego rolnika lub następcy. Ponadto gospodarstwo można przekazać na rzecz Skarbu Państwa do Agencji Nieruchomości Rolnych lub na cele związane z ochroną środowiska, jak i zalesieniem.
Renta strukturalna wypłacana będzie co miesiąc przez 10 lat. Osoba pobierająca rentę strukturalną zobowiązana jest do opłacania składki na fundusz emerytalno-rentowy rolników, a także opłacania składki za współmałżonka jeśli wypłacany jest dodatek na małżonka. Renta strukturalna jest opodatkowana podatkiem dochodowym.
Rolnik wypełnia wniosek o przystąpienie do programu rent strukturalnych. Wniosek wraz z załącznikami składa się w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wymaganymi załącznikami do wniosku są: · aktualny nakaz płatniczy w sprawie wymiaru podatku rolnego; · aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków; · inne dokumenty potwierdzające aktualny stan prawny gospodarstwa rolnego; · wyciąg z aktu stanu cywilnego potwierdzający datę zawarcia małżeństwa w przypadku wnioskodawców będących w związku małżeńskim; · dokumenty dotyczące przejmującego gospodarstwo rolne, w tym w szczególności: - aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków w przypadku, gdy przejmującym jest rolnik, - dokument potwierdzający kwalifikacje rolnicze, - inne dowody i oświadczenia w zależności od okoliczności niezbędnych do wyjaśnienia.