polski Polska  dolnośląskie  oleśnicki   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Czwartek - 26 stycznia 2006 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus  
 Menu
 - Urząd Miasta i Gminy
 - Miasto i gmina  
 - Oświata
 - Kultura      
 - Sport i rekreacja
 - Ochrona zdrowia
 - Firmy i instytucje
 - Oferta inwestycyjna
 - Jednostki gminne
 - Gazeta Sycowska
 - Ważne telefony
 - Stowarzyszenia
 - Parafie i kościoły
 - Użyteczne linki
 - Galeria zdjęć
 - E-mapy
 - Przetargi
 - Praca
 - Informacja PKS i PKP
 - Redakcja
 - English version
 - Wyślij kartkę
 - Unia Europejska
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
BIP
2005-12-08 Szkoła z certyfikatem?

W trosce o poziom edukacji i wysoką jakość w oświacie pojawiają się nowe standardy w programach nauczania i wychowania. Szkoły tak jak inne instytucje i podmioty gospodarcze podlegają ciągłej ocenie, weryfikacji i kontroli.
W naszym regionie, w obszarze wspierania rozwoju zainteresowań i uzdolnień uczniów, powstała Dolnośląska Sieć Szkół Wspierających Uzdolnienia, do której przystąpiła także Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sycowie. Jest to już druga placówka w gminie Syców, która zawalczyła o ten certyfikat.

29 listopada 2005 r. szkoła pomyślnie przebrnęła przez zewnętrzną kontrolę i jest 22. szkołą w województwie dolnośląskim, która uzyskała akredytację do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia. Komisja złożona z 2 konsultantów Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, 2 wizytatorów z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz tzw. obserwatora bez prawa głosu pozytywnie oceniła pracę Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień pod kierunkiem Renaty Kapicy. Przez długi okres czasu zespół pracował nad tym, by doskonalić umiejętności uczniów, budując przy tym klimat dobrej szkoły. Placówka należy do sieci szkół promujących zdrowie, ekorozwój, a także uzyskała już certyfikat „Szkoły z klasą”. Tą nową formułą wspierania uzdolnień objęci są wszyscy uczniowie szkoły, dla których powinna być ona miejscem, gdzie tworzy się atmosferę umożliwiającą wszechstronny rozwój młodego człowieka. Respektując indywidualność każdego ucznia, szkoła kształtuje jego talenty i twórczą osobowość poprzez rozwijanie zainteresowań, a także dawanie możliwości wyboru. Podczas audytu komisja sprawdzała zgodność dokumentacji z przyjętymi założeniami, a następnie rozeszła się do klas na zajęcia, poświęcając obserwacji po 35 minut lekcyjnych, by przez kolejnych 10 minut móc zadawać pytania uczniom oraz poznawać ich opinie. Były spotkania z nauczycielami i rodzicami. Wzięto pod lupę koła zainteresowań: plastyczne, teatralne, matematyczne, informatyczne, przyrodnicze oraz język polski i kształcenie zintegrowane. Sprawdzano udział uczniów w konkursach wewnątrzszkolnych i ponadgminnych, wydarzeniach kulturalnych, pracę na rzecz samorządu oraz współpracę z innymi szkołami i instytucjami, osiągnięcia sportowe. Ocenie podlegały różne formy pracy z uczniem. Czasem bardziej sprawdza się indywidualny program nauczania, inni uczniowie lepiej się czują i wybierają grupę. Najważniejsze, by rozbudzić motywację do nauki i aktywności. Komisji audytowej bardzo podobały się zajęcia w klasach nauczania początkowego. Słowa uznania odebrało koło plastyczne, teatralne, gdzie trzeba było się wykazać inwencją własną; ciekawa była prezentacja multimedialna szkoły.

Trwająca 5 godzin autoprezentacja placówki wypadła pozytywnie. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sycowie uzyskaną akredytacją potwierdziła, że stworzonym wizerunkiem zasługuje na miano szkoły wspierającej uzdolnienia i zainteresowania uczniów.

mc


 Aktualności
Fundacja Dobra Widawa
XLIII Sesja Rady Miejskiej
III Charytatywny Koncert Noworoczny Syców 2006
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Sycowie - 22 stycznia
Konkursy ofert
Ponad 14 tysięcy złotych dla WOŚP w Sycowie
Pozytywna ocena projektu "Urządzenie i wyposażenie miejsca wypoczynku (obiektu rekreacyjnego) we wsi Stradomia Wierzchnia"
XIV Finał WOŚP - 8 stycznia - dla ratowania życia dzieci
Syców pozyskuje środki z Unii
Ulica Akacjowa - odbiór robót
Szkoła z certyfikatem?
Zimowe utrzymanie dróg
Spotkanie w Malsch
Rurociąg paliwowy
 Wybory
Wyniki wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej.
 Kultura
Muzyka łączy
"Czytelnia internetowa" w Bibliotece Publicznej
Przegląd Niezależnych Filmów Komediowych
 Miasta Partnerskie
Malsch
 BIP
Biuletyn Informacji Publicznej


©Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: UMiG Syców