polski Polska  dolnośląskie  oleśnicki   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal / Oświata / Gimnazjum im. Jana Pawła II Czwartek - 26 stycznia 2006 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus  
 Menu
 - Urząd Miasta i Gminy
 - Miasto i gmina  
 - Oświata
 - Kultura      
 - Sport i rekreacja
 - Ochrona zdrowia
 - Firmy i instytucje
 - Oferta inwestycyjna
 - Jednostki gminne
 - Gazeta Sycowska
 - Ważne telefony
 - Stowarzyszenia
 - Parafie i kościoły
 - Użyteczne linki
 - Galeria zdjęć
 - E-mapy
 - Przetargi
 - Praca
 - Informacja PKS i PKP
 - Redakcja
 - English version
 - Wyślij kartkę
 - Unia Europejska
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
BIP
  Gimnazjum im. Jana Pawła II

Dzień Polsko-Holenderski w gimnazjum

W dniach 17 – 20 maja Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie gościło czteroosobową delegację nauczycieli z zaprzyjaźnionej Chrześcijańskiej Szkoły gimn_goscie2.jpg (28.55 Kb)Vincenta van Gogha z Assen w Holandii. Szkoła ta nawiązuje w swej istocie do wartości chrześcijańskich, choć mogą kształcić się w niej uczniowie różnych religii, a także ateiści. Celem wizyty nauczycieli było: nawiązanie bliższej współpracy między szkołami, rozpoczętej przez p. Bożenę Miller po stronie polskiej i p. Keesa Willemse po stronie holenderskiej, omówienie szczegółów wymiany uczniów w roku 2006, a także spraw dotyczących wspólnego przystąpienia do programu Comenius. Uczniowie ze szkoły Vincenta van Gogha co roku uczestniczą w wymianie z rówieśnikami z państw takich jak: Dania, Francja i Niemcy. Od roku 2006 kolejnym krajem będzie dla nich Polska.

Goście z Holandii mieli okazję zwiedzić zabytki Sycowa – kościół katolicki ap. Piotra i Pawła, kościół ewangelicki ap. Piotra i Jana, obejrzeć Syców z wieży widokowej, zapoznać się z historią miasta przedstawioną w muzeum, jak również uczestniczyć w spotkaniu z lokalnymi władzami w osobie p. burmistrza Stanisława Czajki, zastępcy burmistrza p. Zbigniewa Ilskiego oraz przewod. rady p. Kazimierza Cichonia. Oprócz Sycowa zwiedzili również Wrocław oraz arboretum w Stradomii. W czwartek 19 – go maja uczestniczyli w obchodach Dnia Europejskiego w gimnazjum, nazwanego Dniem Polsko – Holenderskim. Zostali oni powitani ciepłymi słowami oraz chlebem i solą przez dyrekcję gimnazjum p. Władysławę Mikołajczyk i p. Elżbietę Piotrowską, a także poezją Jana Pawła II i utworami muzycznymi w wykonaniu: Ewy Treli, Michaliny Gąsior, Florentyny Kameckiej, Korneli Zielińskiej oraz Aleksandry Pieczonki, pod kierownictwem p. Andrzeja Kowalczyka . gimn_goscie3.jpg (29.14 Kb)Nauczyciele z Holandii zapoznali nas ze swoją szkołą za pomocą prezentacji multimedialnej. Obchody dnia zawierały: Targi Polsko – Holenderskie, Konkurs Wiedzy o Holandii i Unii Europejskiej oraz projekcję filmu o życiu i twórczości Vincenta van Gogha. Klasy, po uprzednim losowaniu, prezentowały w swych salach różne regiony Polski lub Holandię pokazując ich krajobrazy, historię, kulturę, obyczaje, sztukę oraz kuchnię. Największym uznaniem gości cieszył się występ klasy I e, śpiewającej piosenkę ludową pt. ‘ Powiedzieli ludzie, że w Sycowie dobrze” w regionalnych strojach sycowskich, przygotowany przez wych. p. Iwonę Chowańską oraz scenki z życia Vincenta van Gogha zaprezentowane przez klasę III b i wych. p. Marię Bieleń.

Z ogromnym zainteresowaniem nauczyciele z Holandii oglądali prace plastyczne naszych uczniów nawiązujące do malarstwa niderlandzkiego, powstające pod kierownictwem p. Bogusławy Kornatko oraz rozkoszowali się kawą i ciastkami marki Blikle przywiezionymi przez p. Annę Nowicką prosto z Warszawy i serwowanymi przez klasę I c. W niemal wszystkich klasach byli częstowani regionalnymi potrawami – bigosem, pierogami, żurkiem oraz smakowitymi wypiekami.

Dzień ten, jak później stwierdzili, był dla nich wspaniałym doświadczeniem – bliskim spotkaniem z historią, kulturą i tradycją naszego kraju, poznaniem Polaków jako ludzi otwartych, serdecznych i gościnnych, a wszystko dzięki zaangażowaniu uczniów i pracy nauczycieli gimnazjum. Nauczyciele z Holandii przekonali się również co do wartości i przyszłych możliwości jakie niesie za sobą rozpoczęte partnerstwo szkół.

Oprac. Bożena Miller


Dzień Patrona oraz Primus Inter Pares w gimnazjum

Tegoroczne obchody dnia patrona w sycowskim gimnazjum przypadły na 18 kwietnia. Od 2 tygodni serca Polaków pogrążone są w smutku. patrongimn2.jpg (15.97 Kb)Śmierć Ojca Św. To bolesny cios i nieopisana strata. Pamiętajmy jednak slowa Jana Pawla II: “ Bądźcie mocni miłością, ona jest silniejsza od śmierci”. “Dzień Patrona - jest w tym roku szczególny, gdyż nie ma już wśród nas Jana Pawła II i teraz my, Jego spadkobiercy słowa, gimnazjaliści, musimy postarać się Go nie zawieść, czyli jak najlepiej zdać egzamin z naszego życia” –tymi słowami powitano zgromadzonych gości, a wśród nich byli pan burmistrz –Stanisław Czajka, pan Władysław Koćwin, pan radny Zdzisław Bednarek, , Kazimiera Kowalik z ZNP, Pani Barbara Trokowicz –dyrektor LO , dyrekcje z sycowskich szkół podstawowych i przedszkoli, a także księża z Kościoła p.w.św.Piotra i Pawła oraz ksiądz z kościoła ewangelickiego- Rafał Miller.

Gimnazjaliści przygotowali na tę okazję uroczysty apel. W części artystycznej pragnęli złożyć hołd Ojcu Świętemu. Rozpoczął się on od wykonania utworu muzycznego “Ave Maria" –na skrzypcach( F. Kamecka, M. Gąsior i K. Ziemska), i pianinie (K.Markiewiecz). Usłyszeliśmy także słowa pieśni tak bliskiej Ojcu Świętemu, pieśni, w której mowa o życiowych wyborach Karola Wojtyły. Szkolny zespół wokalny wykonał utwór “Barka" poprzedzone zapowiedzią:“ Pan kiedyś stanął nad brzegiem, szukał ludzi gotowych pójść za Nim... ".

Podczas muzyki prezentowano zdjęcia Jana Pawła lI za pomocą projektora. Całość była niezwykle przejmująca i wzruszająca. Prezentacja ta była przepojony nutką nostalgii, smutku i przygnębienia. Uczniowie recytowali wiersz Słowackiego, który to 130 lat temu przewidział ten niezwykły pontyfikat, wysłuchaliśmy także “Rozmowe Ojca z synem w krainie Moria” z “Tryptyku Rzymskiego”. Raz jeszcze przypomniano nam fragmenty twórczości Jana Pawła II, Jego homilii i przemówień, np. tego z pielgrzymki do Polski w ]987r. Wtedy to z ust Ojca Świętego padły znamienne słowa: Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakaś słuszną sprawę, o którą nie można me walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Me można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte.. Tak, obronić dla siebie i innych".

Apel zakończył się podziękowaniami dla Papieża przygotowanymi przez uczniów. Jan Paweł II nie ukrywał, że potężną siłę czerpie od młodych. Ich nazywał swoją nadzieją i zachęcał “Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby od was nie wymagali”.

Myśl ta przyświecała także finalistom konkursu Primus Inter Pares – Pierwszy wśród równych sobie – corocznej edycji wyboru najlepszych gimnazjalistów. Szczególnie tym uczniom wskazówki naszego Patron nie były obojętne, zostali laureatami konkursu “Primus inter pares" będącego już tradycją w naszym gimnazjum. Właśnie te młode osoby starają się uporczywie odkrywać tajemnice nauki, kultury i sztuki. To 12 najwspanialszych naszej szkoły, jej chluba, uczniowie z najwyższymi średnimi, laureaci wielu konkursów.

I miejsce - Zofia Wojciechowska (kl. III a) – średnia 5,37

II miejsce - Aleksandra Głowacka (kl. III b)

III miejsce – Monika Zieniewicz (kl.III i)

IV miejsce – Katarzyna Jakubczak (kl. II b)

V miejsce – Florentyna Kamecka (kl. II b)

VI miejsce – Daria Łukaszewicz (kl. II c), Jakub Ilski (kl. III a), Daria Kuczyńska (kl. II e), Agata Walczak (kl. III h), Marta Tronina (kl. III h), Adrian Pietrus, Mateusz Kucharczyk (kl. II i).

Powyższych laureatów “Primus Inter Pares” mogliśmy nagrodzić dzięki zrozumieniu idei tego konkursu przez liczne grono osób. Dziękujemy.

        Gimnazjaliści

 


©Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: UMiG Syców