polski Polska  dolnośląskie  oleśnicki   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal / Parafie i kościoły / Ewangelicko-Augsburska Czwartek - 26 stycznia 2006 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus  
 Menu
 - Urząd Miasta i Gminy
 - Miasto i gmina  
 - Oświata
 - Kultura      
 - Sport i rekreacja
 - Ochrona zdrowia
 - Firmy i instytucje
 - Oferta inwestycyjna
 - Jednostki gminne
 - Gazeta Sycowska
 - Ważne telefony
 - Stowarzyszenia
 - Parafie i kościoły
 - Użyteczne linki
 - Galeria zdjęć
 - E-mapy
 - Przetargi
 - Praca
 - Informacja PKS i PKP
 - Redakcja
 - English version
 - Wyślij kartkę
 - Unia Europejska
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
BIP
  Informacja o parafii

Na terenie miasta swoją działalność prowadzi Parafia Ewangelicko-Augsburska, której przewodnictwo duchowe sprawuje Pastor Rafał Miller. Nabożeństwa odbywają się w niedzielę o godz. 830.
Siedziba parafii znajduje się na plebanii przy ul. Oleśnickiej 4, tel. 0-62 785 2355.
Parafia liczy ok. 200 wiernych i skupiona jest przy Kościele ewangelickim p.w. Apostołów Jana i Piotra z końca XVIII w., zbudowanym w stylu klasycystycznym wg projektu Karola Gottharda Langhansa (autora Bramy Brandenburskiej w Berlinie). Całość wieńczy okrągła wieża.
Ślady zborów ewangelickich datują się na tym terenie od 1520 r. Kościół do 1945 był prywatną kaplicą panów stanowych Biron von Curland - tutejszych ostatnich właścicieli ziemskich.

Kościół w roku 2002 został gruntownie odrestaurowany dzięki środkom z Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz prywatnym darczyńcom.

Pastor, od niedawna kierujący parafią, dał się poznać jako dobry gospodarz i niezwykły organizator. Służy ogromną pomocą znajdującej się w trudnym położeniu służbie zdrowia, doposażając obie placówki szpitalne w powiecie, a także przychodnię w Sycowie. Przy współudziale swych niemieckich przyjaciół, już systematycznie od dłuższego czasu, organizuje transporty pomocy z niezbędnym sprzętem medycznym. Na oddział paliatywny sycowskiego szpitala trafił sprzęt ortopedyczny, łóżka, balkoniki, materace, podnośniki etc.

Zaangażowanie Pastora przejawia się nie tylko na tym polu. W dniach 24 - 26 września  parafia Ewangelicko-Augsburska z niewielką pomocą władz miasta była organizatorem 36. Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej, który przebiegał pod hasłem "dlaTego".  Do Sycowa przybyło ok. 1 tys. młodych ludzi z całego kraju. Miejscem spotkań był Kościół zamkowy ap. Jana i Piotra, MOSiR oraz Centrum Kultury. Niezwykły, bogaty program sprawił, że zastanawialiśmy się nad ważkimi pytaniami:"Kim jesteś? Jaki jesteś? Określ się! Nie warto być nijakim. Chcemy cię do tego zachęcić.
Ale za określeniem się, opowiedzeniem po jednej ze stron powinno iść działanie. Zwykle też pojawiają się konsekwencje. Dlatego... dlaTego".
To wszystko okraszone piękną muzyką (symultanicznie, różnorodnie i młodzieżowo) z motywami żydowskimi, inscenizacją teatralną, poezją, wystawą plastyczną.

Wiosną 2004 r. Kościół Zamkowy rozbrzmiewał dźwiękami nie z tej epoki. Koncert muzyki dawnej w wykonaniu działającego przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej we Wrocławiu zespołu "Christophorus" pod kierunkiem Marka Pilcha przeniósł nas w inną czasoprzestrzeń. W programie koncertu znalazły się barokowe i klasycystyczne utwory wymagające prawdziwej wirtuozerii, a wykonywane na instrumentach z czasów w jakich były komponowane: fletach traverso, klawesynie, szpilecie oraz pozytywie. Oprócz władz miasta i powiatu gośćmi honorowymi byli książę Ernst Johann Biron - potomek dawnych właścicieli sycowskiego zamku - z małżonką.

Przy parafii działa Stacja Socjalna Zakonu Joannitów, która mieści się na plebanii ewangelickiej przy ul. Oleśnickiej, czynna we wtorki i czwartki w godz. 8.00 - 16.00.
Pielęgnacyjną opieką medyczną - niemalże całodobową -  zajmuje się wykwalifikowana pielęgniarka. Wizyty domowe można zgłaszać pod nr. tel. 23 -55 (praca w terenie: codziennie w godz. 8.00 - 16.00).
Stacja posiada własny transport i udziela pomocy bezpłatnie.

Stacja Socjalna udziela pomocy w zakresie:
- pomiar poziomu cukru we krwi
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- pomiar wagi
- wstrzyknięcia domięśniowe
- wykonywanie opatrunków.

Przy Stacji działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (odpłatność symboliczna).
Można wypożyczyć:
- oparcie pod plecy z regulacją
- wózki inwalidzkie
- krzesła toaletowe
- krążki przeciwodleżynnowe
- podpórki pod przedramię
- basen z tworzywa sztucznego
- gorset szyjny
- worki do kolostomii (bezzwrotnie).

Więcej informacji na stronach diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego:

www.luteranie.pl

 


©Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: UMiG Syców