polski Polska  dolnośląskie  oleśnicki   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal / Miasto i gmina / O Sycowie Czwartek - 26 stycznia 2006 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus  
 Menu
 - Urząd Miasta i Gminy
 - Miasto i gmina  
 - Oświata
 - Kultura      
 - Sport i rekreacja
 - Ochrona zdrowia
 - Firmy i instytucje
 - Oferta inwestycyjna
 - Jednostki gminne
 - Gazeta Sycowska
 - Ważne telefony
 - Stowarzyszenia
 - Parafie i kościoły
 - Użyteczne linki
 - Galeria zdjęć
 - E-mapy
 - Przetargi
 - Praca
 - Informacja PKS i PKP
 - Redakcja
 - English version
 - Wyślij kartkę
 - Unia Europejska
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
BIP
  O Sycowie

widokrynek.jpg (50.88 Kb) Gmina Syców położona jest w północno - wschodniej części województwa dolnośląskiego, w granicach administracyjnych powiatu oleśnickiego. Syców stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Przecina go międzynarodowa trasa nr 8 Warszawa - Wrocław,  miasto znajduje się  w odległości 56 km od stolicy Dolnego Śląska. Przez gminę przebiegają drogi krajowe Opole - Kalisz i Wrocław - Kalisz oraz linia kolejowa Wrocław-Wieruszów. Ludność zamieszkuje miasto Syców oraz 12 wsi sołeckich: Biskupice, Drołtowice, Działosza, Gaszowice, Komorów, Nowy Dwór, Stradomia Wierzchnia, Szczodrów, Ślizów, Wielowieś, Wioska, Zawada.

Gmina położona jest w kompleksie lasów rychtalskich na wysokości 165 m n.p.m., w okolicy łagodnie sfalowanej zwanej Obniżeniem Sycowskim, między Wzgórzami Trzebnickimi a Wzgórzami Ostrzeszowskimi. Najważniejszym wzniesieniem w pobliżu jest góra Zbójnik (272 m n.p.m.), położona nieopodal Międzyborza. Wody powierzchniowe należą do zlewni rzek: Baryczy i biorącej swój początek w gminie Syców - Widawy, które stanowią z kolei dorzecze Odry.

Gminę charakteryzuje atrakcyjne środowisko naturalne: rozległe tereny leśne - w pobliżu unikalne arboretum leśne w Stradomi Dolnej połączone z borami sosnowymi i ciekami wodnymi - Rynek3.jpg (33.39 Kb)czyste powietrze oraz ciekawa rzeźba terenu stanowią o walorach turystycznych tej okolicy i stwarzają dogodne warunki do czynnego wypoczynku i rozwoju bazy rekreacyjno - turystycznej. W strukturze gospodarczej dominuje rolnictwo, przemysł lekki i różnorodna działalność usługowa dla potrzeb gospodarki i ludności, zarówno miasta jak i przylegających obszarów. Prowadzona działalność przemysłowa to branże spożywcza, meblarska, usługowo-budowlana, przyjazna dla środowiska. Dobra infrastruktura techniczna i uzbrojenie terenu, w tym rozbudowywana i modernizowana oczyszczalnia ścieków oraz wysypisko śmieci jest czynnikiem wspierającym rozwój inwestycji w gminie. 100% mieszkańców naszego terenu objętych jest dostawą wody z sieci wodociągowej, miasto i wieś Stradomia Wierzchnia posiadają sieć kanalizacyjną. Teren miasta jest zgazyfikowany i w całości zaspokaja potrzeby mieszkańców. W mieście i gminie wszystkie gospodarstwa objęte są łącznością telefoniczną.


©Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: UMiG Syców